среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаМаричиќ: Бугари во Уставот на Македонија најдоцна до ноември другата година?!
spot_img

Маричиќ: Бугари во Уставот на Македонија најдоцна до ноември другата година?!

Вицепремиерот Бојан Маричиќ очекува дека до ноември другата година да бидат Бугарите веќе вменатни во Уставот. Тој посочува дека ако не ги направиме уставните измени, тогаш сами ќе бидеме што ќе бидеме блокирани. Според него, овој процес не е толку тежок, бидејќи потешко било во минатото кога се менувал Уставот.

„Јас сум оптимист дека до крајот на скринингот ќе ги завршиме уставните измени. Мислам дека е незамисливо кога ние сами би се блокирале. За првпат, блокадата е во наши раце. До сега била кај соседите, сега е во наши раце. Доколку ги направиме уставните измени, нема да има блокада, и веднаш ќе има втора меѓувладина седница. Ако не ги завршиме тие задачи, по завршување на скринингот, нема нова меѓувладина седница. Мислам дека сите ќе бидат на висина на задачата. Низ годините во минатото имаме правено многу потешки уставни имзени од овие сега“, кажа Маричиќ.

Тој посочи дека засега процесот за евроинтеграции на Македонија тече.

„Процесот на скринингот тече непречено, без разлика на исходот на било која средба. Вчерашната средба беше почеток на дијалогот. Скринингот ќе го спроведуваме до ноември наредната година. На крајот од оваа недела започнува билатералниот скрининг. Се подготвуваме интензивно. Парламентот има важна улога исто како и граѓанските организации, општините, академската заедница и секој има своја улога. Парламентот има силна улога поради европските реформи. Исто така ќе треба да се разговара за другите чекори, уставните измени, европските интеграции. Лесно е да се даде поддршка за европските интеграциии, но вистинската поддршка се покажува кога се носат тешките одлуки за државата“, додаде Маричиќ.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ