вторник, септември 26, 2023
Google search engine
ПочетнаМакедонијаМакедонското семејството со бебето на пат да ја напушти Украина
spot_img

Македонското семејството со бебето на пат да ја напушти Украина

Министерот за наворешени работи Бујар Осамни информираше дека семејството Спирковиски кое беше заглавено во Хараков со новороденче старо неколку дена е на пат да ја напушти Украина.

„Семејството Спирковски, од градот Харков, кое беше во најтешка состојба, со новороденче кое има само неколку дена, во моментов е дел од посебен безбедносен коридор на повеќе од 100км од градот и е на пат да ја напушти Украина. Тие со на безбедно и се во добра состојба. Очекувам во текот на денот да ја напуштат Украина и потоа со асистенција на нашата дипломатска мрежа, од соседството на Украина, ќе се воспостави нивниот транспорт до Скопје“ – напиша Османи на „Фејсбук“.

Во Хараков, градот кој е најмногу погоден од воените дејствија веќе нема македонски државјани информираше Осамни.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ