недела, декември 10, 2023
spot_img
ПочетнаМакедонијаМакедонија прогласи пет руски дипломати за персона нон грата 
spot_img

Македонија прогласи пет руски дипломати за персона нон грата 

Амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин денеска бил повикан во Министерството за надворешни работи и му била врачена дипломатска нота, со која петмина вработени во Амбасадата на Руската Федерација се посочени како непожелни во земјава или персона нон грата информираат од МНР.

Согласно информациите добиени од надлежните органи, наведените извршувале активности кои се во спротивност со Виенската конвенција за дипломатски односи и ќе треба да ја напуштат територијата на Република Северна Македонија во наредните пет дена се вели во соопштението од Министерството за надворешни работи.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ