сабота, април 20, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаМакедонија „закопана“ за век и веков: НАТО ги менува кодовите „МКД“ и...
spot_img

Македонија „закопана“ за век и веков: НАТО ги менува кодовите „МКД“ и „МК“ и ги испраќа во историјата, отсега ќе се користи „NM (North Macedonia)“

Официјално, новата одлука на НАТО алијансата која пред неколку дена е пристигната до македонските институции е промена на кратенката која во иднина нашата држава ќе го користи во алијансата.

Имено, како што се вели во документот Македонија во иднина треба да го користи скратеното име „NM“ како кратенка од „North Macedonia“.

Во документот се вели дека шифрите од две букви се користат за сојузниците на НАТО, а шифрите со три букви се користат за партнерите на алијансата.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ