вторник, јуни 6, 2023
Google search engine
ПочетнаСпортМакедонецот Андоновски испиша историја - САД дозволи настап на репрезентативка со хендикеп!...
spot_img

Македонецот Андоновски испиша историја – САД дозволи настап на репрезентативка со хендикеп! (ВИДЕО)

Репрезентативката на САД, Карлсон Пикет е фудбалерката која испиша историја откако стана првиот играч што заиграл во националниот тим, а има хендикеп. Пикет е родена без еден дел од левата рака, но тоа не ѝпретставуваше проблем да го оствари сонот, да заигра за селекацијата на САД.

На дуелот против Колумбија, селекторот на САД, македонскиот тренер Влатко Андоновски, ја вметна Пикет во стартниот тим и таа го одигра целиот меч во победата од 2-0.

По крајот на мечот Пикет не ги криеше емоциите, па изјави дека ова бил посебен натпревар на кој ќе се сеќава до крајот на животот.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ