понеделник, април 15, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинЖивотЛудилото по млеко почна: Жена купила 24 литри, оправдувањето е дека има...
spot_img

Лудилото по млеко почна: Жена купила 24 литри, оправдувањето е дека има мало дете!

Недостигот на млеко со денови ја тресе Србија, иако Владата презема мерки за да се обиде да го спречи. Покачувањето на цената на млекото и забраната за извоз се главните адути во борбата против празните полици, но се чини дека ни тоа не помага. Рафтовите се уште се празни или полупразни, а продавачите ги маскираат дупките во нив полнејќи ги со јогурт и кефир.

Новинарите на Нова.рс ги посетија продавниците во Белград, Ниш, Крагуевац, Чачак и Краљево и открија дека млекото не се купува само така. Рафовите се полупразни или целосно уништени. Лудилото на складирање е веќе започнато, па кога ќе успеат да најдат млеко во некој од маркетите, граѓаните купуваат по 24 литри.

Не може да се каже дека на полиците во продавниците во Крагуевац нема млеко, но понудата не е на вообичаеното ново ниво. На граѓаните им се достапни тетрапак пакувања долговечно млеко со додаден витамин Д3, без лактоза, без маснотии, како и скапо увозно алпско млеко, но ретко ги има млечните масти на Имлек од 2,8 отсто, односно популарната „крава“.

Во зависност од продавницата, цените се движат од 96 динари, колку што е цената на литар млеко од брендот Макси, до 180 динари за увозно млеко без лактоза.

„На една сметка граѓаните можат да купат 12 литри млеко, но тоа е само препорака, никому не можеме да му забраниме да купува млеко, а се случува и неколку пати во текот на денот да се враќаат“, изјавила продавачката.

Од друга страна, нема ограничувања за купување во Лидл.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ