петок, април 19, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинЖивотКризата е на прагот: Светот во паника, објавен список на залихи поради...
spot_img

Кризата е на прагот: Светот во паника, објавен список на залихи поради опасност од прекин на струја

Германското здружение на градови и општини предупреди на можни големи прекини на струја во Германија поради енергетската криза и ги повика граѓаните сериозно да ги сфатат препораките за цивилна заштита. Здружението објави листа на залихи што секое домаќинство треба да ги има при рака во случај на прекин на струја, вода и гориво, а известува Fenix-magazin.de.

„Постои опасност од прекин на електричната енергија. Неопходно е однапред да се подготвиме за реални кризни ситуации“, изјави за „Велт ам Зонтаг“ извршниот директор на градскиот совет Герд Ландсберг. Ландсберг посебно предупреди на ризикот од преоптоварување на електричната мрежа, на пример, ако 650.000 продадени греалки оваа година се приклучат на мрежата, во случај на прекин на снабдувањето со гас.

„Непријателските хакерски напади се исто така реално сценарио. Не можеме да исклучиме широко распространето затемнување. Германија е недоволно опремена за оваа евентуалност“, рекол Ландсберг.

Тој ги повикал граѓаните сериозно да ги сфатат препораките на федералната цивилна заштита и да имаат вода и храна дома. Во случај на општо затемнување, „нема вода, не може да се полее, по два дена не можете да го полните мобилниот“, опишал тој.

Директорот на Федералната мрежна агенција Клаус Милер исто така предупредил на масовното користење  греалки.

„Дури и со високи цени на гасот, нивното користење е поскапо од греењето на гас. Покрај тоа, локалните електроенергетски мрежи може да се доведат до нивните граници ако многу луѓе користат грејачи на вентилатор во исто време“, рекол тој за Tagesspiegel.

Од друга страна, канцеларот Олаф Шолц (СПД) за време на викендот изјави дека Германија се подготвила. „Ќе го надминеме. Луѓето во Германија чувствуваат дека живеат во сериозни времиња. Но, ние се подготвивме, увери канцеларот“, во својата неделна видеопорака, пренесуваат германските медиуми.

Преку стрес-тест на електричната мрежа спроведена од сојузната влада неодамна било заклучено дека кризните ситуации во електроенергетскиот систем кои би траеле еден час во зимата на 22/23 се многу малку веројатни, но не може целосно да се исклучат во моментов.

Сепак, експертите сметаат дека германската електрична мрежа е добро подготвена. Генералниот директор на германското здружение на градови Хелмут Деди рече дека сега не треба да се реагира со паника, туку со заеднички напор.

Градовите сакаат да заштедат 20 отсто на гас. Ако сите заедно ја остварат оваа цел, гледаме добри шанси да ја поминеме зимата без прекини на струја. Сепак, во исто време мора да се преземат мерки на претпазливост. Резервите на енергија се неопходни за итни случаи. Во цивилната заштита, државите и општините ја делат одговорноста“, рече Деди.

Сојузната канцеларија за цивилна заштита и помош при катастрофи ги советува жителите да складираат средства за итни случаи десет дена дома за да бидат подготвени за можни кризни ситуации. Затоа што: „Во случај на поголема штета, спасувачките служби не можат да бидат насекаде во исто време. Оние кои се подготвени можат да си помогнат себеси, на своите роднини и соседи додека не пристигне државната помош и да ја намалат штетата со заштитни мерки“, се вели на страницата на Агенцијата.

Како правилно да се складираат резерви за итни случаи, објаснува и началникот за помош при катастрофи.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ