среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинЖивотКризата дојде и пред зимата: Млечните производи станаа изгор скапи - Кравјиот...
spot_img

Кризата дојде и пред зимата: Млечните производи станаа изгор скапи – Кравјиот кашкавал веќе е луксуз, а цените уште ќе растат!

Годинава екстремно се зголемија и цените на млечните производи.

Сојузот на синдикати пресмета дека минималната синдикална кошница за преживување на едно четиричлено семејство е над 40.000 денари и е зголемена за повеќе од 100 евра во однос на јуни 2021 година.

Низ маркетите повторно се ставаат нови цени, а најголемо изненадување приредија млечните производи. Цените на кравјото сирење се движат над 400 до денари за килограм, на мешаното – кравјо со овчо, цените се околу 500 денари, а цените на кравјиот кашкавал од домашните производители е од 400 до 670 денари. Овие цени лани беа за 40 отсто пониски.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ