петок, септември 22, 2023
Google search engine
ПочетнаПолитикаКрај на една ера: Силвио Берлускони почина на 86 години
spot_img

Крај на една ера: Силвио Берлускони почина на 86 години

Тешко е да се замисли Италија без Берлускони. Во последните педесет години немаше ден кога неговото име не се спомнуваше на кое било место.

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони почина на 86-годишна возраст.

Медиумскиот тајкун, кој водеше три италијански влади меѓу 1994 и 2011 година и чија партија Форца Италија е помал партнер во сегашната владејачка коалиција, веќе некое време боледуваше од леукемија.

Берлускони беше еден од најистакнатите италијански политичари, кој се врати во политиката во 2017 година и покрај кариерата извалкана со секс скандали, безброј обвинувања за корупција и пресуда за даночна измама.

Тој почина во болницата „Сан Рафаеле“ во Милано, каде што помина шест недели оваа пролет на третман за белодробна инфекција поврзана со хронична миеломоноцитна леукемија пред да биде повторно примен во петокот. Ситуацијата се влоши оттогаш.

Роден во Милано во 1936 година во семејство од средна класа, Берлускони ја започна својата деловна кариера со недвижности да го основа Медиасет, најголемиот комерцијален радиодифузер во Италија. Тој исто така беше сопственик на фудбалскиот клуб Милан помеѓу 1986 и 2017 година.

Форца Италија е основана во 1993 година. Една година подоцна, Берлускони беше првиот премиер што беше избран без претходно да има владина функција, а неговиот втор мандат, помеѓу 2001 и 2006 година, е најдолгиот мандат од кој било италијански лидер од Втората светска војна. Тој се врати на власт во 2008 година, но беше принуден да поднесе оставка во 2011 година поради акутна должничка криза.

Весникот „Република“ напиша дека е тешко да се замисли Италија без Силвио Берлускони. Тој беше l’Arcitaliano per eccellenza. Тој почина како апсолутна ѕвезда. Во последните педесет години немаше ден кога неговото име не се спомнуваше, на ТВ, во весници, во Собрание, во кафеани, на стадион; „Ил Берлуска“ го подели јавното мислење како јаболко. Градежен изведувач, телевизиски тајкун, претседател на Милан, а потоа и на Монца, основач на партијата наречена Форца Италија, трипати премиер, обвинет во сензационални судења. Сè на него беше претерано кај овој син на ексцесите.

Животниот пат на Силвио Берлускони е неверојатна јавна и приватна приказна. Тој беше најбогатиот човек во земјата. Богатството го прикажуваше со радост. Но, тој не беше роден богат, тој го изгради своето огромно богатство, прво како градежен изведувач, а потоа како катоден визионер, со таков бескрупулозен поттик што наведе повеќе обвинители да го истражуваат. Писателот Џузепе Фиори, во 1995 година му посвети една од своите први биографии насловена како „Продавачот“. Посочено е дека вирусот на популизмот, кој во еден момент го зарази светот, се прошири токму од политичкиот витез, како што во Италија го нарекуваа Берлускони.

Берлускони беше осуден за даночна измама кон крајот на 2012 година, поради што ја отслужи својата едногодишна затворска казна со скратено работно време во општокорисна работа во станбен дом во Милано. Неговата забрана да се кандидира за функцијата беше укината навреме за општите избори во 2018 година, кога Форца Италија учествуваше во коалиција со Лигата и Браќата на Италија, но не ги исполни потребните 40% за владеење.

Во 2019 година, Берлускони освои место во Европскиот парламент и на општите избори во октомври 2022 година, неговата партија се врати на власт во коалиција предводена од Браќата на Италија на Џорџија Мелони. Берлускони беше избран и за сенатор.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ