петок, април 12, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаКостадинов ја пецна Владата на Северна: Македонија е бугарска, а клубот во...
spot_img

Костадинов ја пецна Владата на Северна: Македонија е бугарска, а клубот во Благоевград е провокација

Лидерот на бугарската политичка партија Преродба, Костадин Костадинов зборуваше за отворањето на македонскиот клуб во Благоевград и кажа дека тоа е провокација, пренесува „БНТ“.

„Во неделата имаше обид за провокација, за постоење на едно непостоечко малцинство во Бугарија. Оваа провокација беше запрена од потомците на Никола Вапцаров“, кажа Костадинов.

Претседателот на Преродба кажа дека ќе зборувале за бугарската историја во Брисел и Стразбур.

„Македонија тврди дека бугарските клубови имаат провокативни имиња. Но, ние ќе ја претсатвиме книгата за Никола Вапцаров, каде што вели дека е Бугарин. Едно да биде јасно: Македонија е бугарска“, вели тој

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ