понеделник, април 15, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаКомисијата за заразни болести препорача укинување на сертификатите за влез во моловите
spot_img

Комисијата за заразни болести препорача укинување на сертификатите за влез во моловите

Укинување на сертификатите за влез во моловите препорача Комисијата за заразни болести. На денешната редовна седница, Комисијата дискутираше за епидемиолошката состојба и можноста за укинување на некои мерки. Според претседателот Петличковски, ослободувањето на мерките треба да зависи од комбинирани индикатори, односно од процентот на вакцинирани, прележани, исполнетите капацитети, бројот на позитивни и трендот во изминатите недели.

Во насока на помасовна вакцинација, која во моментов опфаќа 41% од целокупното население, ќе се почне и со нова кампања, во која ќе бидат опфатени и матичните лекари. За успешност на истата, како што вели д-р Мехмедовиќ, потребно е соработка помеѓу јавниот и приватниот дел од здравството.

Сертификатите ќе останат на сила за влез во угостителските објекти, а за задолжителното носење маски во училиштата Комисијата не дискутираше.

Ребека Спасова М-Нет

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ