петок, април 19, 2024
spot_img
ПочетнаЕкономијаКолку ќе чинат горивата од полноќ ако Собранието денеска го усвои намалувањето...
spot_img

Колку ќе чинат горивата од полноќ ако Собранието денеска го усвои намалувањето на ДДВ-то и акцизата

Доколку Собранието денеска го донесе законот со кој ќе се намалат акцизите и ДДВ-то на горивата според актуелните цени кои вчера вечерта ги објави РЕгулаторната комисија за енергетика, дизелот ќе поевтини за 8 денари, бензинот БС95 за 7 денари за БС98 за 7,5 денари.


Со намалувањето на ДДВ-то од 18% на 10% и намалувањето на акцизата за 1 денар, според актуелните цени на суровата нафта на светските берзи, новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ би била 89 денари за литар на БС95 86 денари за литар а на БС98 87,5 денари за еден литар гориво.


Се разбира, во текот на вечерта РКЕ може повторно да донесе одлука и да изврши корекција на овие цени.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ