недела, април 14, 2024
spot_img
ПочетнаСпортКолку пари заработи Горан Пандев во неговата фудбалска кариера?
spot_img

Колку пари заработи Горан Пандев во неговата фудбалска кариера?

Горан Пандев е веќе пензиониран професионален фудбалер кој постигна големи успеси и на теренот и надвор од него. Во текот на својата кариера, тој играше за различни тимови и има заработено значително богатство.

Почетоците на неговата фудбалска кариера и заработка
Горан ја започна својата фудбалска кариера играјќи за ФК Беласица во неговиот роден град Струмица, Македонија. Во 2001 година, тој потпиша за италијанскиот фудбалски клуб Интер Милан, каде што помина голем дел од својата кариера. Тој играше за Интер од 2001 до 2004 година, а за тоа време заработувал околу 300.000 евра годишно.

Трансфер во Лацио
Во 2004 година, Горан Пандев потпиша за Лацио, италијански фудбалски клуб, за сума од 4,4 милиони евра. За Лацио играше пет години и за тоа време неговата плата значително се зголеми. Се проценува дека тој заработувал околу 1,8 милиони евра годишно додека играл за Лацио.

Трансфер во Интер и Наполи
Во 2010 година, Горан Пандев беше продаден на Интер, каде што играше една година пред да се пресели во Наполи. Додека беше во Наполи, тој заработувал околу 2 милиони евра годишно. За време на неговиот престој во клубот, тој двапати им помогна да го освојат Купот на Италија.

Тековно богатство и заработка
Горан Пандев последно играше за Џенова, италијански фудбалски клуб, од 2015 година се до неговото пензионирање. Иако неговата точна плата не беше јавно достапна, се проценува дека заработувал околу 1 милион евра годишно. Покрај платата, Горан Пандев заработувал и преку спонзорства. Работел со брендови како Најк и Ред Бул.

Богатството на Горан Пандев се проценува на околу 18 милиони евра. Тој поседува неколку имоти, меѓу кои вила во Скопје и луксузен стан во Неапол, Италија. Тој поседува и неколку автомобили, меѓу кои Ферари и Ламборџини.

Како заклучок, Горан Пандев има успешна кариера како професионален фудбалер, заработувајќи значително богатство. Има играно за неколку врвни италијански фудбалски клубови и има освоено неколку титули во текот на неговата кариера. Денес тој продолжува важи за еден од најуспешните фудбалери од Македонија.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ