среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинКако изгледа последната листа на најпопуларни светски дестинации во пандемија
spot_img

Како изгледа последната листа на најпопуларни светски дестинации во пандемија

Во претходните години, Euromonitor ги рангираше светските градови според критериумите за квалитет на живот, економија и инфраструктура, а оваа година беше објавена нова листа за да се оцени реакцијата на светските метрополи на пандемијата на коронавирусот, а на чело е листата со топ 20 дестинации е Париз.

Постојат многу начини да се оцени успехот на градот како туристичка дестинација, покрај бројот на посетители што ги прима. Тоа се инфраструктурата, одржливоста и економичноста, начинот на справување со предизвиците за привлекување и сместување патници додека се одржува квалитетот на животот на жителите, а постои и ефективност на одговорот на пандемијата на COVID-19.

Компанијата за истражување на пазарот со седиште во Велика Британија, Euromonitor, некогаш беше позната по својата годишна листа на Топ 100 градски дестинации, која сè додека ковид не откажа сè во 2020 година, ги рангираше водечките дестинации според бројот на меѓународни пристигнувања.

Списокот е заменет со новиот индекс на дестинации за топ 100 градови, кој ја споредува атрактивноста на 100 градови низ светот користејќи шест столба за перформанси, со најновиот извештај заснован на податоците собрани низ 2021 година.

Веќе во 2019 година, азиските дестинации доминираа на врвот на листата, а водечки се Хонгконг и Бангкок, но во 2021 година, Европа сега е претставена со осум градови во првите 10.

Euromonitor топ 10 за 2021:

  1. Париз
  2. Дубаи
  3. Амстердам
  4. Мадрид
  5. Рим
  6. Берлин
  7. Њујорк
  8. Лондон
  9. Минхен
  10. Барселона

Париз ја предводи листата

Париз е прогласен за најатрактивна дестинација во светот за 2021 година. Тој е глобално рангиран највисоко во категоријата „туристички перформанси“ и втор по „туристичка политика и инфраструктура“.

Има корист од враќањето на американските и азиските туристи, вели Euromonitor, иако сè уште не добил поттик од посетителите од Обединетото Кралство.

Дубаи – кој го зазеде првото место на листата за 2020 година е единствениот азиски град што влезе во топ 10 оваа година.

Фаворитот од Обединетите Арапски Емирати ја доби предноста благодарение на тоа што повторно се отвори за меѓународни туристи во јули 2020 година, а минатата година доби поттик од одложениот Expo 2020, кој започна во октомври 2021 година.

Мадрид е четврти во севкупното рангирање и број 1 во светот во столбот за перформанси „одржливост“. Беше и трет во светот по „туристичка политика и атрактивност“.

Благодарение на тоа што Шпанија ги олесни условите за влез на неколку пазари, Барселона, исто така, се искачи на рангирањето за шест места, на 10-то место во текот на 2021 година.

Градовите рангирани од 11 до 20 се:11. Виена
12. Милано
13. Прага
14. Лос Анџелес
15. Токио
16. Даблин
17. Лисабон
18. Франкфурт
19. Цирих
20. Истанбул

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ