среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаКако да беше пред 100 години, Македонија денес се сеќава на незборавниот...
spot_img

Како да беше пред 100 години, Македонија денес се сеќава на незборавниот дочек од пред три години: „Вардарци“ на плоштад пред 150.000 Македонци (ВИДЕО)

Плоштадот „Македонија“ пред три години беше обоен во црвено-црно, откако над 150.000 Македонци се собраа за да ги поздрават европските шампиони, ракометарите на РК Вардар.

Тоа беше втора европска круна за „вардарци“, со уште поголема тежина од онаа првата поради огромните долгови на газдата кон играчите, кои покажаа неверојатен карактер, се издигнаа над сите проблеми и остварија феноменален успех.

Шпанецот Парондо го предводеше Вардар до втората европска титула во Келн, каде пред „црвено-црните“ паднаа европските гиганти Барселона и Веспрем.

Илјадници фанови надвор од Скопје дојде во главниот град за овој спектакуларен дочек…

<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”><a href=”https://twitter.com/hashtag/OnThisDayInHandball?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#OnThisDayInHandball</a> 3 years ago around 150.000 fans welcomed <a href=”https://twitter.com/HCVardar?ref_src=twsrc%5Etfw”>@HCVardar</a> in the streets of Skopje after the 🇲🇰 top club the day before won their 2nd EHF Champions League title in 3 seasons!<a href=”https://twitter.com/hashtag/handball?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#handball</a> <a href=”https://twitter.com/hashtag/ehfcl?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#ehfcl</a> <a href=”https://t.co/Na9lUATEO3″>pic.twitter.com/Na9lUATEO3</a></p>&mdash; Rasmus Boysen (@RasmusBoysen92) <a href=”https://twitter.com/RasmusBoysen92/status/1532613993658994689?ref_src=twsrc%5Etfw”>June 3, 2022</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ