сабота, април 20, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинКакви автомобили возат милијардерите?
spot_img

Какви автомобили возат милијардерите?

Најбогатите избираат од многу обичен до прилично ексклузивен автомобил.

Да се ​​биде милијардер во превод значи дека можеш да си дозволиш сè што ќе посакаш. Љубителите на автомобили најчесто избираат колекционерски олдтајмери ​​или најелитните и најскапите нови автомобили, кои најчесто се произведуваат во строго ограничени серии. Но, она што им е заедничко е тоа што нивните автомобили во просек поминуваат значително помалку километри годишно од просечниот сопственик. Во повеќето случаи станува збор за автомобили кои речиси никогаш не излегуваат на автопат, па за 365 дена поминуваат само неколку стотици километри.

Издвоивме некои од најинтересните примери на автомобили што ги возат познати милијардери и се уверивме дека меѓу нив има сосема обични модели.

Бил Гејтс

Основачот на Microsoft и страстен филантроп вреди 99,4 милијарди долари, па не му е тешко да биде еден од најпознатите фанови на Porsche. Највпечатлив примерок од неговата колекција е секако легендарниот Porsche 959, кој во средината на 80-тите беше повеќе од 20 години понапреден од конкуренцијата, па дури и според денешните стандарди се смета за прилично софистицирана машина.

Стив Балмер

Поранешниот извршен директор на Microsoft и сопственик на кошаркарскиот тим Лос Анџелес Клиперс вреди околу 50 милијарди долари. Но, и покрај ова, најчесто може да се види во просечен автомобил. Возењето Ford Fusion Hybrid јасно покажува дека не се грижи за луксузот, туку за животната средина.

Владимир Путин

Додека руските медиуми го пеглаат имиџот на Владимир Путин прикажувајќи го како најистакнат претставник на својот народ, јавна тајна е дека тој одамна стана милијардер. Покрај тоа, многу финансиски аналитичари го сметаат за најбогат човек во светот. Но, поранешниот агент на КГБ се претставува како голем патриот и официјално вози Lada.

Алис Волтон

Единствената ќерка на Сем Волтон, основач на синџирот Walmart, е позната по бројни контроверзии. Од политички донации, до исплата на нереални бонуси на и онака високата плата во Walmart, до возење во пијана состојба. Најчесто, како и нејзиниот татко, може да се види зад воланот на Ford F-150. Семејството се проценува дека тежи 50 милијарди долари.

Лери Елисон

Основачот на Oracle и еден од членовите на одборот на Tesla Motor во еден момент беше наведен како најбогат човек на светот. Во моментов тежи околу 65 милијарди евра. Тој ужива во автомобилите од високата класа, па најмногу го користи McLaren F1, иако во последно време се почесто го гледаме зад воланот на Lexus LFA.

Марк Закерберг

Основачот и извршен директор на Facebook тежи околу 66 милијарди долари, иако неговиот избор на автомобил никогаш не би го натерал да помисли дека е толку богат. Имено, тој речиси секогаш вози Toyota Prius или Volkswagen Golf GTI. Но, во гаражата има и еден егзотичен автомобил – Pagani Huayru.

Ворен Бафет

Најпознатиот светски инвеститор на финансиските пазари вреден 88,5 милијарди долари е обожавател на Cadillac. Неговата ќерка уште во 2014 година за медиумите изјави дека ѝ било непријатно да го гледа татко ѝ зад воланот на Cadillac DTS од 2006 година, па тој брзо реагирал и купил Cadillac CTS, што го воодушевил толку многу што испратил пофално писмо до извршниот директор на General Motors.

Џеф Безос

Иако основачот и извршен директор на Amazon тежи скоро 150 милијарди долари, тој приватно вози Honda Accord од 1996 година. Кога новинарите го прашуваат зошто не купува нешто полуксузно, Безос секогаш одговара дека неговата Honda е одличен автомобил и дека не гледа потреба да купи нов.

Мајкл Блумберг

Медиумски магнат и поранешен градоначалник на Њујорк, кој тежеше речиси 60 милијарди долари за време на неговиот мандат како градоначалник, се залагаше за поголема електрификација на автомобилите во големите градови. Но, тоа не го спречува приватно да го вози Audi R8 V10.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ