среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинИсчистете го вашето тело на лесен начин
spot_img

Исчистете го вашето тело на лесен начин

Освен што ниските зимски температури и загреаните простории ја сушат кожата, таа секојдневно е изложена на штетни надворешни влијанија. Загадувањето на воздухот е директно поврзано со видливи знаци на оштетување на кожата, а не е можно да се избегнат токсините.

Во зима помалку внимаваме на исхраната, помалку се движиме, поради празниците консумираме повеќе алкохол, а сето тоа доведува до таложење на токсини во телото, што се манифестира во нашиот најголем орган – кожата.

Егзема, псоријаза, црвенило, се директни показатели за тешката борба на организмот со токсините, додека акните и митесерите најчесто се појавуваат поради несоодветни препарати кои ги нанесуваме на кожата.

Детоксикацијата на лицето дава моментално видлив резултат бидејќи кожата е освежена, изгледа помлада, мазна и цврста на допир, брчките и линиите се помалку видливи.

Детоксикацијата го забавува процесот на стареење на кожата благодарение на стимулацијата на клеточните функции.

Првиот ден

За време на викендот за детоксикација на телото му е потребна храна богата со корисни состојки – затоа наполнете го фрижидерот со нив. Тоа се првенствено свежо овошје и зеленчук: јаболка, грозје, брокула, моркови и домати.

Втор ден

Подгответе чај од коприва, ѓумбир, бурдо или глуварче. Овие билки се познати по нивното антивоспалително дејство и по подобрување на работата на црниот дроб и бубрезите, а ќе ги елиминираат и темните кругови. Доколку чувствувате потреба за кофеин, пијте зелен чај, кој е одличен извор на антиоксиданси.

Масажата промовира елиминација на штетните материи од телото. Концентрирајте се на главните точки на лимфниот систем – вратот, пазувите, стомакот, препоните и свиткајте се зад коленото. Вечерта направете домашен третман за лице.

Трет ден

Пилинг за време на туширање ги буди сите сетила. Користете производи на база на кафе, кои ја подобруваат циркулацијата и ги исфрлаат токсините од телото. Вежбите како што се брзо одење и јога промовираат елиминација на токсините од телото.

Длабокото дишење за време на вежбањето го стимулира лимфниот систем и обезбедува многу поголем внес на кислород. Обидете се да извршите движење за поздравување на сонце или слични вежби кои ја подобруваат работата на дигестивниот систем. Нанесете маска за лице навечер.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ