понеделник, април 15, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинЖивотИлјадници животни во Украина би можеле да умрат од глад, студ и...
spot_img

Илјадници животни во Украина би можеле да умрат од глад, студ и стрес

Лидерите на украинските еко-паркови, зоолошки градини и засолништа за животни изразуваат стравување дека илјадници животни би можеле да умрат од глад, студ и стрес како резултат на инвазијата на Украина.

Виталиј Илченко, раководител на екопарк во близина на вториот по големина украински град Харков, рече дека дел од паркот бил окупиран од руски воени сили и дека тројца вработени биле убиени додека се обидувале да им достават храна на животните.

Тој исто така рече дека решиле да пуштат елени, лосови, црвени волци и некои птици за да им овозможат да преживеат во дивината.

Но, Илченко вели дека се плаши дека лавовите и тигрите од екопаркот, вклучително и неговата ѕвездена атракција Лавот Симба, може да умрат од глад.

И персоналот на зоолошката градина во центарот на Харков прави максимални напори животните да бидат целосни и да се стоплат во нивните домови.

„На нашите мајмуни им треба овошје и зеленчук, а на нашите предатори им треба месо, а слично е и со другите животни“, изјави за Би-Би-Си Карина Детиук, заменик директор на зоолошката градина.

„Го правиме невозможното обидувајќи се да ги одржиме сите во живот. Нашите волци завиваат полошо од сирените за воздушни напади и тоа ни ги крши срцата“.

Наталија Попова, која води засолниште за диви животни недалеку од главниот меѓународен аеродром во Киев, рече дека животните биле под толку голем стрес од бучавата од руското гранатирање што многумина почнале да се повредуваат во своите кафези.


„Една лавица ја повредила шепата и повеќе не може да стои на неа, а млад елен удрил во ѕид и умрел притоа бидејќи смртно го повредила вратот“, рече таа.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ