петок, април 19, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаЗЕМЈИТЕ НА ЕУ СЕ СОГЛАСИЈА ДА ГИ ПОЕДНОСТАВАТ ПРАВИЛАТА ЗА ПАТУВАЊЕ СО...
spot_img

ЗЕМЈИТЕ НА ЕУ СЕ СОГЛАСИЈА ДА ГИ ПОЕДНОСТАВАТ ПРАВИЛАТА ЗА ПАТУВАЊЕ СО СЕРТИФИКАТИ ЗА КОВИД

Земјите на ЕУ се согласија да ги поедностават правилата за патување со сертификати за ковид.. се олабавуваат и мерките. Локдаунот во австрија  завршува следниот понеделник. Сите оние кои примиле две дози и бустер доза од вакцината можат да влезат во Австрија без никакви ограничувања.

Англија се враќа на „планот А“ – ќе учи да живее со инфекцијата, маските за лице и ковид-пропусниците повеќе не се законска обврска. Сепак,маски ќе се носат во дел од продавниците и во јавниот превоз.

Во дел од европските земји пак се рушат дневни рекорди со новозаразени. Во Германија во последните 24 часа се откриени повеќе од 203.000 случаи – највисок дневен билтен  евидентиран од појавата на ковид-19. Во Словенија  се потврдени рекордни 17.491 нови случаи.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ