петок, април 19, 2024
spot_img
ПочетнаПолитикаЗеленски: Постои можност за средба во четири очи во Турција
spot_img

Зеленски: Постои можност за средба во четири очи во Турција

Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека постои можност и потреба за средба во четири очи во Турција и дека тоа „не е лошо“.

„Претстои нова рунда преговори, затоа што ние се стремиме кон мир, навистина, без одлагање. Како што ме информираа, постои можност и потреба за средба во четири очи во Турција. Тоа не е лошо. Да го видиме резултатот“, рече тој во видео порака, објавена рано утринава од претседателската канцеларија.

„Нашите приоритети во преговорите се познати. Суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина се несомнени“, рече тој.

Зеленски истакна дека „ефективните безбедносни гаранции“ за Украина се „задолжителни“.

Нашата цел е очигледна – мир и што поскоро враќање на нормалниот живот во нашата земја“, додаде тој.

Зеленски истакна дека санкциите против Русија, „против агресијата“, се потребни се додека руските трупи се на територијата на Украина, јави агенцијата Анадолија.

Следниот состанок на руско-украинските преговарачки тимови ќе се одржи во Истанбул, како што се договорија во недела претседателите на Турција и Русија. 

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ