понеделник, април 15, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинЖивотЗа што е добра и како можете да ја користите кората од...
spot_img

За што е добра и како можете да ја користите кората од портокал

Кога јадеме портокали, уживаме во сочните парчиња и ја фрламе кората. Сепак, можеме да ја искористиме таа кора, па затоа треба двапати да размислиме пред да ја фрлиме во ѓубре.

Еве неколку идеи како да користите кора од портокал.

Направете природно средство за чистење

Правењето сопствено средство за чистење од кора од портокал е лесен начин да се намали отпадот и да заштедите пари. Можете да го користите за чистење на прозорци, рингли. Едноставно истурете малку алкохолен оцет во едно шише и додадете ја кората од портокал. Чувајте ја смесата во фрижидер неколку недели и протресете одвреме навреме.

Ги одбива инсектите

Исушете малку кора од портокал. Наполнете шише со прскалка со вода и додадете ја сувата кора од портокал. Испрскајте секогаш кога ви треба.

Ослободете се од непријатните мириси

Јасно е дека никој не ужива во мирисот на стапалата, иако тоа е нормално и многу често. Друга одлична употреба на кората од портокал е да ја ставите кората во секој чевел преку ноќ и да уживате во свежиот мирис на цитрус наутро додека ги облекувате чевлите.

Белеење на забите

Кога размислуваме што значи да се има прекрасна насмевка, првата мисла обично се белите заби. Кората од портокал содржи природно соединение наречено лимонска киселина, кое често се додава во пастата за заби и може да помогне вашите заби да бидат бисерно бели. Едноставно тријте ги забите со кора од портокал еднаш неделно и исплакнете.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ