среда, декември 6, 2023
spot_img
ПочетнаСветЗаврши средбата Кулеба – Лавров, нема договор за прекин на огнот
spot_img

Заврши средбата Кулеба – Лавров, нема договор за прекин на огнот

Заврши состанокот на министрите за надворешни работи на Русија и Украина, Сергеј Лавров и Дмитро Кулеба, а според зборовите на украинскиот министер, нема договор за прекин на војната.

Состанокот на двајцата министри траел час и половина, а тие се сретнаа во Анталија, Турција, каде што разговарале за многубројни теми, меѓу другото, и за евентуална средба помеѓу двајцата претседатели Володимир Зеленски и Владимир Путин, пишува „Танјуг“.

По состанокот, во изјава за медиумите, Кулеба рече дека преговорите со Лавров оделе тешко, а разговарале и за хуманитарните коридори и за прекин на огнот, но договор не е постигнат.

Тој додал и дека Киев се обидел да пронајде дипломатски решенија. На состанокот се зборувало и за можноста да се воведе 24-часовен прекин на огнот, но не дошло до договор.

Според неговите зборови, Лавров предложил да се одржи трилатерален состанок меѓу ИАЕА и руските и украинските експерти за нуклеарна безбедност.

Лавров за време на состанокот рекол дека е подобро да постои студен мир, отколку студена војна.

Министерот за надворешни работи на Русија потврдил дека се зборувало за хуманитарните коридори и дека планот е и натаму да се организира евакуацијата на цивили.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ