вторник, ноември 28, 2023
Google search engine
ПочетнаМагазинЖивотЕвтини дестинации во Европа
spot_img

Евтини дестинации во Европа

Туристичките агенции ги издвојуваат Романија, Бугарија, Португалија и Чешка како земји за чија посета нема да мора да потрошите премногу, а имаат грст интересни туристички атракции. Европа нуди многу дестинации за сите вкусови и интереси – од сини брегови со песочни плажи, преку кривулести планински патеки, до историски дестинации што датираат повеќе од илјада години. За жал, многу од овие дестинации, особено во популарните земји, како Франција, Германија и Холандија, исто така ќе го исцедат вашиот буџет до максимум.
Ако ги барате најевтините европски земји за посета, ќе мора да размислувате надвор од рамката, а туристичките агенции ги предлагаат следните земји како прифатлива опција.

Романија

Романија е земја со прекрасни пејзажи, живописни градови и многу достапен начин на живот. Храната во Романија е многу евтина, вклучувајќи менија во рестораните каде што можете да потрошите четири долари за ручек. Сместувањето во хотели, хостели и апартмани чини од седум долари по лице.

Бугарија

Бугарија е еден од скриените скапоцени камења во Европа за патниците и иселениците. Оваа држава има градови богати со историја и прекрасни пејзажи, вклучувајќи плажи покрај Црно Море налето и планини за скијање во зима. Јавниот превоз во Бугарија е неверојатно евтин, со билети за меѓуградски воз што почнуваат од пет долари, а вечера со пијалак ќе ве чини помалку од десет долари.

Португалија

Иако е поскапо од другите земји на списокот, цените во Португалија се околу половина или дури третина пониски од оние во другите западноевропски земји.

Чешка

Далеку од Прага, Чешка, исто така, има прекрасен пејзаж и недвижен имот со пристапни цени. Стандардот на живеење во Чешка е приближно ист како во Германија, но чини половина помалку. Оброците се евтини и може да се најдат за три до пет долари, а оние што сакаат да ја посетат оваа држава можат да платат дури 15 долари за ноќевање во хостел.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ