понеделник, септември 25, 2023
Google search engine
ПочетнаЕкономијаЕврото зајакна во однос на доларот
spot_img

Еврото зајакна во однос на доларот

Еврото расте денеска, поттикнато од надежта на трговците со валути дека ќе се постигне напредок во мировните преговори меѓу Украина и Русија, иако скокот на бројот на корона-случаи во Кина го намали апетитот на инвеститорите да инвестираат во поризични средства.

На берзите со нетрпение се очекуваат денешните разговори меѓу украинските и руските преговарачи за ублажување на кризата, откако преговорите завршија во понеделникот преку видео врска без најавениот нов напредок.

Еврото се зголеми за 0,55 отсто во однос на доларот на 1,0999 долари, пренесува Ројтерс.ДОЛАРЕВРО

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ