сабота, април 20, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинЕВЕ ШТО ВЕЛАТ ЕКСПЕРТИТЕ Кога не треба да пиете кафе?
spot_img

ЕВЕ ШТО ВЕЛАТ ЕКСПЕРТИТЕ Кога не треба да пиете кафе?

Кафето е пијалок без кој многумина не можат да го започнат денот. Сепак, постојат моменти кога не треба да го пиете

Кога правите кафе, почекајте прво малку да се излади. Ако додадете млеко или крем за кафе, можете да ја намалите температурата за неколку степени, но најдобро решение е да почекате кафето да достигне температура која е безбедна за консумирање.

Исто така, не треба да пиете кафе ако се чувствувате како да сте „на работ“.Кофеинот има стимулирачки ефект врз нервниот систем бидејќи го стимулира лачењето кортизол, што може да ја зголеми анксиозноста и проблемите со спиењето.За да ги намалите ефектите од кофеинот, пробајте кафе. Покрај тоа, не треба да пиете кафе навечер.Последната шолја треба да ја пиете во текот на денот дури шест часа пред спиење.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ