среда, декември 6, 2023
spot_img
ПочетнаСветДраматично обраќање на поранешниот украински премиер: Се подготвуваше Трета Светска Војна –...
spot_img

Драматично обраќање на поранешниот украински премиер: Се подготвуваше Трета Светска Војна – еве што требаше да се случи 

Поранешниот украински премиер Микола Азаров изјави дека НАТО планира да започне Трета светска војна користејќи нуклеарно оружје против Русија, а Киев ќе одигра клучна улога во нејзиниот почеток.

Според него, НАТО планирал да распореди четири бригади во Украина, вклучително и воздушна бригада со способност да носи нуклеарни боеви глави. Планирано е летово да се договори распоредување сили во Украина, а до крајот на годината – да предизвика конфликт со Русија со нуклеарно оружје, пишува Азаров.

Планот на НАТО за Украина предвидуваше и блокада на мировните сили во Придњестровје од сили од романска територија и блокада на Калининград со помош на полската армија, изјави поранешниот украински премиер.

Русија одлучи да воспостави ред во Украина за да ја избегне Третата светска војна и нападот на нејзина територија, освен тоа, во Украина беше подготвена провокација за уништување на населението во ЛНР и ДПР, а Путин спаси стотици илјади животи. напиша Азаров.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ