сабота, април 20, 2024
spot_img
ПочетнаШтип NewsДенес се одбележа Светскиот ден на лицата со Даунов синдром - 21...
spot_img

Денес се одбележа Светскиот ден на лицата со Даунов синдром – 21 март.

Во организација на Општинското основно училиште „Ванчо Прке“ денес се одбележа Светскиот ден на лицата со Даунов синдром – 21 март.

Општина Штип даде подршка на овој настан, преку обезбедување на наставно – нагледни средства за учениците со Дунов синдром, а воедно и поддршка во реализација работилница на тема „Шарени чорапчиња“ која има за цел прифаќање на различностите.

Разбирање – наместо предрасуди, прифаќање – наместо сожалување и градење на заедничка иднина. Лицата со Даунов синдром, подеднакво како и сите други луѓе, треба да имаат можност во целост и со иста мерка да ги остваруваат своите права!

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ