среда, декември 6, 2023
spot_img
ПочетнаСветДвајца украински фудбалери загинаа во руската инвазија
spot_img

Двајца украински фудбалери загинаа во руската инвазија

Двајца украински фудбалери загинаа во руско-украинската војна, објави во вторникот Светската унија на играчи (ФИФПРО).

„Нашите мисли се со семејствата, пријателите и соиграчите на младите украински фудбалери Виталиј Сапил (21) и Дмитриј Мартиненко (25), првите фудбалски жртви во оваа војна“, објави ФИФПРО на Твитер.

Сапило, поранешен младински играч на клубот Карпати Лавов, загина во конфликт во близина на Киев, потврди неговиот клуб на 26 февруари.

Во меѓувреме, играчот од средниот ред на Гостомел, Дмитро Мартиненко, наводно бил убиен заедно со неговата мајка во нивниот стан кога зградата била бомбардирана од руската армија.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ