сабота, април 13, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинЖивотДАЛАЈ ЛАМА ЈА ОТКРИ ТАЈНАТА: Среќните луѓе никогаш не го слават роденденот...
spot_img

ДАЛАЈ ЛАМА ЈА ОТКРИ ТАЈНАТА: Среќните луѓе никогаш не го слават роденденот и не им е грижа за празниците, еве зошто!

Далај Лама открива зошто не треба да се оптоваруваме со празници …

Зборовите на Далај Лама се испреплетени со мудри совети и упатства како да се живее едноставно, среќно и лесно, а ова е неговиот став за празниците и родендените:

“Не славам родендени. Ми се чини дека ова е губење време. За мене, овој ден не се разликува од другите. На некој начин, секој ден е роденден. Разбудете се наутро, се е свежо и ново, и главната работа е дека овој нов, ден носи нешто важно “.

До денес, луѓето ја задржаа навиката да имаат по една мисија за секој празник, а една од најважните е да ги импресионира другите.

На пример, младите мајки се натпреваруваат кој најдобро може да ги прослави родендените на нивните деца. И секој се обидува да го надмине другиот. Аниматори, ресторани, гости sвезди, скапи подароци. На детето не му треба оваа екстравагантност, но родителите се задоволни. Има луѓе кои секојдневно јадат тестенини и инстант храна, додека за празниците уживаат во вкусни и квалитетни оброци.

За мудри и навистина среќни луѓе – секој ден е празник . И овој ден не се карактеризира со вкусна храна, гласна музика и слобода од омразената работа. Тоа лежи во фактот дека секој час е радост.

Сегашниот момент е највредното нешто што го имате – тоа е во нашето срце, во нашата душа, во нашиот ум . Затоа, не чекајте „специјални“ денови, туку живејте радост во секој момент од вашиот живот.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ