среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинЗдравјеГо регулираат холестеролот и се пијат пред СПИЕЊЕ: Овие 3 ПИЈАЛОЦИ ќе...
spot_img

Го регулираат холестеролот и се пијат пред СПИЕЊЕ: Овие 3 ПИЈАЛОЦИ ќе ви ги исчистат крвните садови, а ЕДЕН ќе ве изненади! 

Постојат многу природни начини за регулирање на холестеролот, но кога станува збор за одредени пијалоци, најдобро е да ги пиете навечер.
Ова е список на пијалоци кои се корисни кога станува збор за вашите крвни садови
1. Зелен чај. Зелениот чај содржи катехини и други антиоксидантни соединенија кои помагаат во намалување на нивото на „лошиот“ ЛДЛ и вкупниот холестерол. Само внимавајте да не претерате, една мала чаша ќе биде доволно пред спиење.

2. Сојата има малку заситени масти. Замената на кисела павлака или млечни производи со висока содржина на масти со млеко или крем од соја може да помогне да се намали или контролира нивото на холестерол. Ова секако е точно ако преферирате млечни производи навечер.

This image has an empty alt attribute; its file name is sok-od-domati-1.jpg

3. Сок од домати. Доматот е богат со соединението наречено ликопен, кое може да го подобри нивото на липидите и да го намали „лошиот“ ЛДЛ холестерол. Покрај тоа, истражувањето сугерира дека преработката на доматите во сок ја зголемува нивната содржина на ликопен. Сокот од домати е исто така богат со влакна кои го намалуваат холестеролот и ниацинот. Студија од 2015. година покажала дека 25. жени кои пиеле 280. мл сок од домати дневно во текот на 2. месеци, доживеале намалување на нивото на холестерол во крвта.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ