петок, април 19, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаВучиќ: Србија на Македонија ќе и помогне со храна и струја за...
spot_img

Вучиќ: Србија на Македонија ќе и помогне со храна и струја за да ја помине зимата

Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави дека повторно ќе и помогне на Македонија во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“. Тој синоќа на „Пинк ТВ“ објасни дека трите земји од оваа иницијатива треба меѓусебно да си помагаат во месеците што доаѓаат.

-Секој секому може да помогне. Може во одредени денови да и помогнене на Македонија во струја и во храна. Постојат различни денови, некој повеќе се ослонува на хидрологијата, кога е добра Албанија може да и помогне на Македонија, понекогаш дури и на нас, објасни Вучиќ.

Вучиќ прв и даде на Македонија вакцини кога власта на Заев немаше набавено ниту една вакцина а колини на брашно и зејтин постојано стигнуваа во Македонија кога беше најголемата криза за основните животни намирници.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ