понеделник, април 15, 2024
spot_img
ПочетнаШтип NewsВо Штип денеска сите се искачуваат на Исарот - Македонски обичај кој...
spot_img

Во Штип денеска сите се искачуваат на Исарот – Македонски обичај кој е на светската листа на УНЕСКО

На тврдината „Исар“ во Штип денеска се чествува големиот христијански празник Свети 40 маченици и обичајот Четрсе. Првиот македонски обичај кој е на светската листа на УНЕСКО за нематеријално културно наследство.

Обичајот налага, при искачување до врвот на тврдината да се поздравите со 39 луѓе, а 40-от да се бакне. Младите девојчиња и момчиња, за последен го оставаа оној/онаа кој(а) им се допаѓа.

Исто така се фрлаат и 39 камиња, а 40-то се носи дома, па се става под перница. Се верува дека тој што ќе се сонува ќе биде идниот избраник на девојката.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ