сабота, април 20, 2024
spot_img
ПочетнаСветВо Шри Ланка народот ја зеде правдината во свои раце: Министрите молат...
spot_img

Во Шри Ланка народот ја зеде правдината во свои раце: Министрите молат за својот живот, политичари се каменувани и тепани по улици! (ВИДЕО)

Во овие моменти буквално гори Шри Ланка која само пред неколку недели прогласи банкрот. Претседателот на Шри Ланка Готабаја Раџапакса прогласи вонредна состојба среде широко распространетите јавни протести, на кои граѓаните бараат негова оставка поради најголемата економска криза во земјата во последните години.

Во моментов бензинските пумпи се празни поради големите кусоци на гориво.

Веќе неколку месеци населението во редици чека за купување гориво, плин, храна и лекови. Имајќи го во предвид растот на цената на нафтата поради руско-украинската војна, резервите на гориво во Шри Ланка се намалуваат. Властите најавија прекини во испораката на електрична енергија во целата земја, бидејќи не можат да обезбедат гориво за електраните.

Демонстрантите бараат Раџапакса и неговите моќни владеечки семејства да се повлечат, сметајќи ги за одговорни за економската криза. Слични протести се проширија во повеќе градови низ земјата.

Протестите се далеку од мирни и се шпекулира дека досега се убиени близу 3 илјади луѓе.

На социјалните мрежи се појавија видеа од група политичари соблечени и на земја молат за живот, политичар кој го брка и тепа толпата, каменувани политичари, автомобили на политичари и елити се фрлаат во океанот.

http://<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”>I lived in Sri Lanka, the elites &amp; MPs lived decadently like nothing could stop them. Now their houses are on fire, cars thrown in lakes &amp; PM is fleeing the country. You’d think our elites would be worried by this but they wont until it’s at their doorstep <a href=”https://t.co/4gSP5gfM8d”>pic.twitter.com/4gSP5gfM8d</a></p>&mdash; ashok kumar 🇵🇸 (@broseph_stalin) <a href=”https://twitter.com/broseph_stalin/status/1524755946517446658?ref_src=twsrc%5Etfw”>May 12, 2022</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

http://<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”>Senior Director Inspector General of Police smashed and thrashed by the people of Sri Lanka।<br> <a href=”https://twitter.com/hashtag/SriLankaCrisis?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#SriLankaCrisis</a> <a href=”https://twitter.com/hashtag/ProtestLK?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#ProtestLK</a> <a href=”https://twitter.com/hashtag/SriLankaCrisis?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#SriLankaCrisis</a> <a href=”https://t.co/YtWGntD21U”>pic.twitter.com/YtWGntD21U</a></p>&mdash; Sarmad Syed (@sarmadbcn) <a href=”https://twitter.com/sarmadbcn/status/1525100624194437120?ref_src=twsrc%5Etfw”>May 13, 2022</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ