среда, декември 6, 2023
spot_img
ПочетнаМакедонијаВо Маврово половина метар снег, на Попова Шапка 38 сантиметри
spot_img

Во Маврово половина метар снег, на Попова Шапка 38 сантиметри

Највисока снежна покривка од 50 сантиметри утрово има во Маврово, на Попова Шапка е 38, а во Крушево 30 сантиметри.

Најниска темпертаура од -8 степени е измерена на Попова Шапка, во Маврово -6, Охрид, Битола и Крушево -4. Еден степен над нулата е Штип, Струмица и Демир Капија, во Скопје 3 степени, Дојран 4 и во Гевегелија 6 стпени.

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во северните планински подрачја ќе провејува слаб снег. Ќе дува засилен ветер од северен правец, особено во источните делови. Максималната температура ќе достигне од 3 до 9 степени.

Во Скопје, променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец.

Максималната температура ќе достигне до 8 степени.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ