петок, април 19, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаВо бугарскиот квиз „Милионер“ станавме СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ – јавноста со бурни реакции за...
spot_img

Во бугарскиот квиз „Милионер“ станавме СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ – јавноста со бурни реакции за идентитетот кој едно време беше „бетон“

Нова провокација од Бугарија.

По низата навреди упатени на македонска адреса и негирањата на македонскиот јазик, Бугарите во емисијата „Милионер“ поставувајќи прашања за македонци не нарекуваат северномакедонци.

Експертската јавност реагира дека ова е уште еден чекор од негацијата на македонскиот јазик.

И покрај ваквите чекори на Бугарите , македонската влада која тврди дека за јазик и идентитет не се преговара, воопшто не реагира на провокациите, ама затоа МНР преку соопштение остро ја нападна навивачката група Комити дека вандалски и нецивилизирано се однесувале за време на одбележувањето на 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Но не само што ги осудува постапклите, македонското МНР поврзало и да се оправда пред бугарските институции дека постапуваат по случајот.

Бурно се реагира и на социјалната мрежа Твитер каде корисниците реагираат дека идентитетот ни е „БЕТОН“, алудирајќи на изјавите од минатото.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ