петок, септември 22, 2023
Google search engine
ПочетнаСпортВладимир Егоров најдобар на меѓународниот турнир во борење „Македонски бисер“ кој се...
spot_img

Владимир Егоров најдобар на меѓународниот турнир во борење „Македонски бисер“ кој се одржа во Штип

Владимир Егоров го освои 47 Македонски бисер, меѓународен турнир во борење кој се одржа во Штип.

За најдобар домашен борач е прогласен Фати Вејсели, а признание за најдобар странски борач доби Рамазан Рамзанов од Бугарија.

Во категоријата 61 килограм во македонскиот дуел Егоров триумфираше против Бесир Алили.

Од нашите натпреварувачи, златен медал освоија и Фати Вејсели (70 кг.), Расул Шапиев (79 кг.) и Реџеп Хајдари (92 кг.), сребро Аид Салихаси (57 кг.), Мухамед Феруки (65 кг.) и Столе Ефтимов (97 кг.), а бронза Дејан Митров (79 кг.) и Увеја Фејзулаху (125 кг.)

На овој турнир учествуваа 52 борачи од 14 држави: Албанија, Бугарија, Хрватска, Србија, Косово, Грција, Молдавија, Литванија, Шпанија, Кипар, Англија, Романија, Израел и Македонија со две селекции А и Б.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ