сабота, април 20, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаВлада: Седиме на иста маса со најголемите и најразвиените земји во светот 
spot_img

Влада: Седиме на иста маса со најголемите и најразвиените земји во светот 

На 27 март 2020 година, Република Северна Македонија стана триесетта земја членка на Алијансата. Со тоа се реализира еден од трите стратешки приоритети на надворешната политика на земјата, околу кој беше изграден најширок политички консензус, проследен со силна поддршка од граѓаните уште во 1993 година, соопшти Владата на официјалниот фејсбук профил.

-Седиме на една иста маса заедно со најголемите и најразвиените земји во светот. Од 30-те членки на НАТО, 21 земја се членки и на ЕУ. Ние сме еднаков дел од ова големо семејство на развиени демократии и заедно со нив го даваме нашиот придонес кон светскиот мир и безбедност, наведува Владата.

По повод две години од членството на НАТО, денеска фејсбук статуси напишаа и премиерот Димитар Ковачевски, вицепремиерот Бојан Маричиќ, министрите за одбрана и за надворешни работи, Славјанка Петровска и Бујар Османи, како и поранешниот премиер Зоран Заев.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ