среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаСвет(ВИДЕО) Објавена снимка откако ученичка уби шест лица во училиште во САД...
spot_img

(ВИДЕО) Објавена снимка откако ученичка уби шест лица во училиште во САД – Познати нови детали од нападот

Вчера три деца и три возрасни лица беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот на САД. Нападот го извршила 28-годишна жена идентификувана како Одри Елизабет Хол, поранешна ученичка на училиштето, која била убиена од полицијата на местото на настанот. Убиените деца биле на возраст меѓу осум и девет години.

Џон Дрејк, началникот на полицијата во Нешвил, му се обратил на напаѓачот со женска заменка, но на прашањето на новинарите појасни дека Одри Елизабет Хол се изјаснила како трансродова личност. Сè уште не е јасно дали напаѓачот е официјално идентификуван како жена или маж.

Полицијата во Нешвил објави видео на кое се гледа како напаѓачот влегува во училиштето. На снимката, која се чини дека е од надзорните камери во зградата, се гледа како Одри Хејл пука во влезната врата и потоа се качува низ скршеното стакло за да влезе.

Таа носела црвена капа, маскирни панталони и нешто што личело на заштитен елек. Хејл носеше автоматска пушка во едната рака, додека второто слично оружје висеше од нејзиниот лев колк.

Полицијата претходно објави слики од местото на злосторството на кои се гледа дека Одри Хејл се подготвува да пука кога пристигнала полицијата. Според полицијата, таа пукала во нивните возила додека се приближувале.

Портпаролот на полицијата изјави за „ABC News“ дека Хејл е родена како жена, но истакна дека нејзиниот профил на социјалните мрежи вели дека ја користела заменката „тој“. Во краткото телефонско интервју за „ABC News“, мајката на Хејл, Норма, вели: „Многу, многу е тешко во моментов“. „Мислам дека денес ја изгубив ќерка ми“, рече таа.

Еден сосед на семејството изјави за „ABC News“ дека Одри Хејл живеела во семејната куќа со нејзините родители, кои ги опишал како „многу добри“ и „многу религиозни“. Хејл дипломирала на колеџот за уметност и дизајн во Нешвил во 2022 година, потврди претседателот и извршен директор на училиштето Сајрус Ватандост за „ABC News“.

https://twitter.com/MNPDNashville/status/1640521034594918400?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1640545519511404546%7Ctwgr%5E71fd156cb738feebc90952584b54d4e7a3cdbc46%7Ctwcon%5Es2_&ref_url=https%3A%2F%2Fmakfax.com.mk%2Fsvet%2Fd0b2d0b8d0b4d0b5d0be-d0bfd0bed180d0b0d0bdd0b5d188d0bdd0b0-d183d187d0b5d0bdd0b8d187d0bad0b0-d183d0b1d0b8-d188d0b5d181d182-d0bbd0b8d186%2F

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ