вторник, ноември 28, 2023
Google search engine
ПочетнаСцена(ВИДЕО) Неверојатен глас: Малиот Ајдин од Босна ја запеа ,,Јано Мори” и...
spot_img

(ВИДЕО) Неверојатен глас: Малиот Ајдин од Босна ја запеа ,,Јано Мори” и веднаш ги освои срцата на Македонците

Изведбата на традиционалната Македонска песна ,,Јано Мори” од грлото на малиот Ајдин Османовиќ од Босна под водство на неговиот професор по музичко, Јасмин Брашниќ, ги стопли срцата на сите Македонци ширум светот.

Објавата на професорот Јасмин на социјалните мрежи во кое Ајдин ја пее ,,Јано МориЌ има веќе милион прегледи и голем број коментари за поддршка.

Стапивме во контакт со професорот Јасмин, кој заедно со малиот Ајдин ни раскажаа како Македонската музика се најде на часот по музичко во Сребреник, Босна.

Ајдин иако се уште не бил во Македонија, многу ја почитува и сака Македонската култура и музика а посакува набрзо и да ја посети нашата земја.

Двајцата се благодарни за целата поддршка која ја добиваат и порачаа дека Македонската музика и понатаму ќе се наоѓа на нивните часови, а професорот Брашниќ е убеден дека малиот Ајдин ќе има светла иднина.

Веќе вечерва на профилот на професорот Јасмин ќе објават нов видео запис и песната Зајди Зајди во изведба на Ајдин.

https://fb.watch/jtDs2-MIyw/
ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ