недела, декември 10, 2023
spot_img
ПочетнаНекатегоризирано(ВИДЕО) Момче со Даунов синдром скокна во вода за да спаси давеници
spot_img

(ВИДЕО) Момче со Даунов синдром скокна во вода за да спаси давеници

Дали би го ризикувале животот за да спасите сосема непознати луѓе? Сите се надеваме дека ќе бидеме доволно храбри да го направиме тоа ако се појави таква ситуација, но – да бидам искрен – тоа е страшна идеја!

Тинејџерот со Даунов синдром по име Валерио Катоја не се запрашал како би реагирал доколку се соочи со таква дилема. Тој беше подложен на таков тест и се покажа како вистински херој.Валерио Катоја е роден со Даунов синдром. На 3-годишна возраст, неговите родители одлучиле дека момчето треба да почне да плива за да ја подобри својата сила и издржливост.Како резултат на тоа, Валерио не само што научи да плива, туку и постигна успех во оваа активност. Натпреваруваше на Специјална Олимпијада. Завршил и обука за спасување луѓе на море.

Како што подоцна ќе се испостави, токму оваа комбинација на вештините на Валерио на крајот ќе ја направи разликата помеѓу животот и смртта за две млади девојки.

Еден ден, Валерио, заедно со својот татко и помладата сестра, отишле да се одморат на плажа во италијанскиот регион Лацио.

Тројцата уживале во мирниот ден покрај морето, кога одеднаш слушнале повици за помош. Две девојчиња на возраст од 10 и 14 години останале заробени и не можеле да излезат на брегот.Тој ден имало бранови, а струјата ги влечела децата длабоко во водата.

Кога Валерио и неговиот татко сфатиле што се случува, скокнале во водата за да ги спасат децата. Таткото го грабнал 14-годишното девојче, а Валерио – 10-годишното. . Валерио стигна до помалиот дом и ги искористи своите способности за спасување за да ја држи главата над водата додека тој пливаше назад кон брегот.

Кога Валерио и неговиот татко ги извлекле девојчињата на брегот, штотуку пристигнале спасувачите.

Се разбира, таквиот чин не можеше да остане незабележан! Подоцна, министерот за спорт на Италија на Валерио му врачи медал за храброст, храброст и спортски дух.

Погледнете го видеото од доделувањето на наградата:

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ