среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаБунт во бугарската православна црква: Свештеници се закануваат дека ќе преминат во...
spot_img

Бунт во бугарската православна црква: Свештеници се закануваат дека ќе преминат во МПЦ!

Неочекувани реакции се случија во бугарската православна црква откако дел од Синодот не беше задоволен со избор на привремен митрополит на Неврокопската митрополија.

Во Неврокопската митрополија (Бугарија) владееше тензија на само 9 дена пред изборот на наследникот на покојниот Натанаил, а се зборуваше дури и за црковен пуч, пренесе БГНЕС. Исто така, се покажа дека всушност имало две групи свештеници кои не биле задоволни од привремениот митрополит на епархијата Дометијан, а двете крила сакале различни работи.

Првото крило – верно на заветите на митрополитот Натанаил Одредени состаноци во Санданскиот духовен округ, што ги направи митрополитот Видински и викар на Неврокопскиот митрополит г. Дометиан на Денот на Стефанов – 27 декември, го поттикнаа свештенството на епархијата денеска да одржи прес-конференција. во зградата на Митрополија во Благоевград.

По смртта на митрополитот Неврокопски Натанаил на 16 ноември, Светиот синод го назначи Дометијан за духовен водач на свештенството на Неврокоп до изборот на неговиот наследник, закажан за 12 јануари. Прес-конференцијата денеска започна со мал скандал откако двајца свештеници од Банско, кои се претставници на поранешниот алтернативен синод на покојниот дедо Пимен, не беа пуштени во салата. По неговата смрт пред 10 години, Натанаил е избран за митрополит Неврокопски.

Свештенството денеска прочита соопштение во кое се вели: „Стравовите што ги имавме во врска со претстојните митрополитски избори се оправдани. Бевме збунети кога дознавме за новите назначувања во духовниот округ Сандан. Во врска со овие околности наведуваме следниов став: Смената на свештениците е вознемирувачка и епископски намесник при отворена постапка за избор на митрополит Неврокопски. Се остава впечаток на црковен пуч. Новоименуваните свештеници се дел од т.н. свештеници”. Синдикатите и поповите се апсурдна комбинација во едно”.

Според документот, ситуацијата во Сандански има за цел нелегитимност на изборите за епархиски гласачи одржани под митрополитот Натанаил. Овие избори имаше обид да се оспорат пред Неговата Светост Патријарх Неофит, а се одржаа пред 6 месеци. „Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Според нив, во исто време зад грбот на народот и без знаење на епархискиот собор се случиле токму овие нови именувања, што е во целосна спротивност со духот и традицијата на Бугарската православна црква. Привремено назначениот митрополит го организирал изборот за наследник на покојниот Натанаил и нема право да назначува“, потсетуваат свештениците.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ