среда, декември 6, 2023
spot_img
ПочетнаМакедонијаБугаринот Слави Трифонов со навреди за Алабаковски: Со омразата кон нас се...
spot_img

Бугаринот Слави Трифонов со навреди за Алабаковски: Со омразата кон нас се горите самите себеси, за ваков пироман треба да се досуди голема затворска казна!

Лидерот на бугарската владејачка политичка партија „Има таков народ“, Слави Трифонов, се огласи преку Фејсбук, откако се појави информацијата дека пејачот Ламбе Алабаковски е осомничен за палењето на влезната врата на бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола.

-Стана јасно кој е пироманот кој го запалил бугарскиот културен центар „Иван Михаилов“ во Битола. Станува збор за 34-годишен пејач по име Ламбе Алабаковски. Тој го признал делото. Во исто време, корисниците на социјалните мрежи во Северна Македонија почнаа да објавуваат фотографии со пораки: „И јас сум Ламбе Алабаковски! Beе ѕuіѕ Ламбе Алабаковски! Сите сме Ламбе, стоп за фашизмот“.

Сега, од целиот овој гнасен случај, Северномакедонците, ако се паметни, сепак можат да извлечат сериозна поука. Ќе ви кажам што е таа. Ламбе во раните утрински часови на 4 јуни отишол пред Бугарскиот културен центар „Иван Михаилов“, и предизвикал пожар. Пожарот избувнал толку брзо, што според пишувањата на медиумите во Северна Македонија, тој имал изгореници на рацете. Која е поуката, драги мои соседи од Северна Македонија? Поуката е дека со омразата кон нас се горите самите себеси …

Сега, од целиот овој гнасен случај, Северномакедонците, ако се паметни, сепак можат да извлечат сериозна поука. Ќе ви кажам што е таа. Ламбе во раните утрински часови на 4 јуни отишол пред Бугарскиот културен центар „Иван Михаилов“, и предизвикал пожар. Пожарот избувнал толку брзо, што според пишувањата на медиумите во Северна Македонија, тој имал изгореници на рацете. Која е поуката, драги мои соседи од Северна Македонија? Поуката е дека со омразата кон нас се горите самите себеси … за ваков пироман треба да се досуди голема затворска казна, напиша Трифонов на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ