среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаПолитикаБрнабиќ згрми и испрати јасна порака до САД: Србија смета дека Тајван...
spot_img

Брнабиќ згрми и испрати јасна порака до САД: Србија смета дека Тајван е дел од Кина!

Српската премиерка Ана Брнабиќ кажа дека нејзината земја ја поддржува политиката „една Кина“. Таа додаде дека Србија смета дека Тајван е дел од Кина.

„Нашата позиција нема да се промени“, кажа Брнабиќ по средбата со кинескиот амбасадор во Србија, Чен Бо.

Бо кажа дека Србија може да смета на поддршка од Кина на меѓународно ниво, но и на развој на стратегијата во зелениот сектор, енергетскиот сектор и други технологии.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ