среда, декември 6, 2023
spot_img
ПочетнаСпортБорачот на БК Балканец Владимир Егоров стана ЕВРОПСКИ ШАМПИОН
spot_img

Борачот на БК Балканец Владимир Егоров стана ЕВРОПСКИ ШАМПИОН

Владимир Егоров е европски шампион. Егоров во големото финале на Европското сениорско првенство во борење во Будимпешта-Унгарија, во финалето сславеше против Азарбејџанецот Алијабабас Рзазаде 8-6 (2-0 прва рунда, 6-6 втора, Егоров поведе со 8-0). 

Ова е голем успех за македонското борење. Егоров го освои вториот медал на европските првенства, првиот е бронзен од ЕП во 2019 година.

Успехот на македонските борачи може да биде уште поголем ако утре Бесир Алили го освои бронзениот медал во категоријата до 61 кг.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ