понеделник, септември 25, 2023
Google search engine
ПочетнаМакедонијаБогоевски: Македонија сега има повисок минималец од Бугарија и двојно поголем од...
spot_img

Богоевски: Македонија сега има повисок минималец од Бугарија и двојно поголем од Русија

Покачувањето на минималната плата не е подлегнување на притисокот на ССМ. Ова е едно од предизборните ветувања на СДСМ, изјави поранешниот пратеник Павле Богоевски во гостувањето на емисијата „Само вистина“.

Според него, заканите за генерален штрајк од ССМ не можеме да ги толкуваме како притисок врз владата.

-Тие првенствено се притисок кон работодавачите, бидејќи нивнта дејност трпи со штрајкот. Најмило ми е што конечно Македонија не е во групата држави со најниски примања на Балканот. Одамна не сме држава со најниски примања и идеме накај ниво на ЕУ. Мислам сме над минималецот предвиден во Бугарија и повеќе од двојно од минималецот во Русија. Косово и Албанија имаат исто помала минимална плата од нас, потенцира Богоевски.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ