вторник, ноември 28, 2023
Google search engine
ПочетнаСветБизарност на човештвото: Русинка го продала бебето за да го оперира носот!
spot_img

Бизарност на човештвото: Русинка го продала бебето за да го оперира носот!

33-годишната осомничена, која не беше именувана во локалниот извештај, била уапсена пред да замине на операција во Дагестан, Русија.

Мајката наводно му рекла на пријател дека не сака да го задржи бебето.

Така таа договорила парот да ѝ го купи новороденчето на 25 април.

Полицијата соопшти дека мајката го предала својот син на денот кога ја напуштила болницата за 20.000 рубљи или 287 долари.

Неколку недели подоцна, на бебето му било потребно болничко лекување и лекови, па парот побарал од биолошката мајка да им го даде изводот на родените, а таа решила да заработи, продавајќи го за 200.000 рубли (2.870 долари).

Потоа им кажала дека планира парите да ги потроши на естетска хирургија, односно да си го среди носот, пренесува The Sun.

Пред да и ги предадат парите, полицијата ја уапсила за кривично дело трговија со луѓе.

– Истражните органи констатирале дека жената на 25 април 2022 година родила машко дете во градската болница, како и дека на 30 април кога била отпуштена од болница, го предала на скалд со договор во замена за речиси 3.000 евра, кои требало да и бидат исплатени на неколку рати – велат надлежните.

Следеле низа истражни дејствија со кои се утврдени околностите и биле пронајдени докази за вината на мајката на осомничениот.

Русија е позната по црниот пазар на новороденчиња.

Имаше три пријавени случаи во 2019 година, од кои еден беше случајот на 23-годишна самохрана мајка која се обиде да го продаде своето тринеделно дете за 11.500 долари.

Една година претходно, мајка беше обвинета дека дала болна понуда да го продаде својот син на пазарот за органи.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ