сабота, април 20, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаАхмети и „плукна в лице“ на цела држава и нација: Македонија без...
spot_img

Ахмети и „плукна в лице“ на цела држава и нација: Македонија без УЧК не може да има ниту историја, ниту иднина!

Првиот човек на ДУИ, Али Ахмети денеска од Слупчане, по повод отворањето на спомен-кулата во чест на војниците на УЧК рече дека овој споменик ги обединува народите од Македонија, пренесува ТВ21.

Ахмети истакна дека УЧК е составен дел од историјата на Македонија, преку која е постигнат Охридскиот договор, кој потоа доведе до Договорот од Преспа, кој го обезбеди членството на земјата во НАТО.

-Овој споменик не не дели, овој споменик не обединува. УЧК е дел од нераскинливата историја на оваа земја. Не може да има историја оваа земја без УЧК, не може да има иднина оваа земја без најголемото достигнување. Да потсетиме дека без УЧК оваа земја нема историја и иднина.

Иднината на државата е обележана токму со овие три златни букви и генеза од 2001 година. Дури и Охридскиот мировен договор е резултат на оваа армија, како и идниот договор од Преспа кој не направи членки на НАТО. Вечноста е во делото на војниците на слободата, во благословот на нашите мајки, во маченичките маченици и во посветувањето на татковината, изјави меѓудругото Ахмети.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ