среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаАнтикорупциска отвори истрага за вработувањето на сопругата на Бочварски и нејзината сестра...
spot_img

Антикорупциска отвори истрага за вработувањето на сопругата на Бочварски и нејзината сестра во штипската болница

Државната комисија за спречување на корупцијата отвора предмет во врска со информациите од страна на опозицијата која тврди дека министерот за транспорт и врски Благој Бочварски во Клиничката болница-Штип ги вработил сопругата и сестрата на неговата сопругата.

-Од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата е оформен предмет по поднесена пријава.Постапувањето по предметот е во тек и се прибираат податоци и документација за утврдување на фактичка состојба, велат од Антикорупциска за „Локално“.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека сопругата на Бочварски и нејзината сестра, двете во ист ден, без оглас, биле вработени во штипската болница.

-Се работи за општи доктори коишто немаат ниту шестмесечен стаж по дипломирање, а се вработени во специјалистичките оддели на Интерна и на Педијатрија во Клиничката болница – Штип. Министерот Бочварски се венчава во мај годинава, а еден месец потоа, неговата сопруга и нејзината сестра се вработуваат под државна капа.Постојат силни индиции дека станува збор за непотизам, за злоупотреба на позиција, за изигрување на системот за вработување без оглас, посочија од ВМРО-ДПМНЕ.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ