петок, април 19, 2024
spot_img
ПочетнаСценаАндреа ќе ја претставува Македонија на Евросонг
spot_img

Андреа ќе ја претставува Македонија на Евросонг

Во специјално издание на емисијата „Стисни плеј” кое се емитуваше во живо на МРТ1 беше објавено дека Андреа ќе не претставува на овогодинешната Евровизија. Имено таа и Виктор Апостоловски има ист број на поени односно по 20 поени. Но како што веќе беше најавено поените од жирито имаат предност па 12-те поени од жирито наспроти 8-те на Виктор беа пресудни иако Виктор имаше огромна предност со 12.621 глас од публиката а Андреа имаше 4300. Таа ќе настапи со песната Circles која е дело на Александар Масевски.

Покрај неа во трка за евровизиски претставник беа Калина Велковска, Виктор Апостоловски, Yon Idy, Ris Flower и Лара Иванова.

Евровизија оваа година ќе се одржи во мај во Торино, Италија. Двете полуфинални вечери се на 10-ти и 12-ти, а големото финале на 14-ти мај. Македонија настапува во второто полуфинале, на 12-ти мај.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ