сабота, април 20, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинЗдравјеАко испиете чаша вода по кафето, ќе му направите голема услуга на...
spot_img

Ако испиете чаша вода по кафето, ќе му направите голема услуга на организмот: Еве зошто оваа навика е вистински спас!

Шолјата свежо сварено кафе е првиот утрински избор за многумина

Поради високата содржина на кофеин, оваа напивка закрепнува, ја зголемува ефикасноста и концентрацијата и помага подобро да се фокусирате на задачите.

Меѓутоа, кафето има и несакани ефекти: го дехидрира организмот, предизвикува дамки на забната глеѓ, а може да предизвика и нагло покачување на крвниот притисок.

За да се заштитите од овие непријатни последици, доволно е да испиете чаша вода по кафето.

Како функционира тоа и зошто е важно, ви откриваме во продолжение!

Кафе и вода

Традицијата на пиење кафе со оладена вода потекнува од земјите на Истокот, каде што постои со векови. Луѓето од дамнешни времиња пиеле вода, пред сè, за подобро да го почувствуваат вкусот на кафето: ако по секоја голтка од напивката се „прочистат“ рецепторите со вода, таа ќе добие поизразен вкус. Но секој нутриционист ќе ве советува да пиете вода со кафе од сосема други причини.

Прво, кофеинот има силен диуретички ефект, што во голема мера го дехидрира телото. Дехидратацијата може да доведе до многу непријатни последици, па потребно е многу внимателно да се следи нивото на течност во телото. Ако испиете чаша вода веднаш по кафето, ќе ја вратите водата во рамнотежа и ќе го намалите ризикот од дехидратација.

Запомнете дека оваа чаша не би требало да биде дел од вашата дневна количина на течности. Односно, ако пиете две литри вода дневно, тогаш за секоја шолја кафе треба да додадете уште една чаша.

Второ, кафето е богато со растителни бои кои можат да ја променат бојата на забната глеѓ, особено со честа консумација. Тука може да помогне водата. Кога ги измивате остатоците од кафето со вода, ќе ја спречите реакцијата од интеракцијата помеѓу киселината од кафето и забната глеѓ.

Истовремено, не би требало да ги миете забите веднаш по кафето – тоа може да биде штетно за здравјето на забите.

Покрај тоа, кофеинот може драматично да го покачи крвниот притисок, што е генерално непријатно, а за луѓето што страдаат од хипертензија може да биде дури и опасно.

Водата го разредува кафето, поради што се намалува оптоварувањето на срцето и крвните садови, а ризикот од драматичен скок на притисокот се сведува на минимум.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ